Newsletter
Informacje o promocjach, ciekawych wydarzeniach związanych z kulturą Francji i frankofonii. Wystarczy wpisac swój adres e-mail powyżej!

Kim jesteśmy?

Dorota Biele - Założycielka szkoły

Dorota Biele Centrum Języka Francuskiego Voila Pasjonatka kultury francuskiej już od czasów licealnych, kiedy to wyjechała na swoją pierwszą w życiu wycieczkę do Paryża. Potem były studia w Kolegium Nauczycielskim Języka Francuskiego na Uniwersytecie Warszawskim oraz Master 1 i Master 2 w Centre de Linguistique Appliquée w Besançon na uniwersytecie Franche-Comté. Podczas studiów w Polsce nie było imprezy promującej kulturę francuską, na której by Doroty nie było. W ciągu roku akademickiego w klubie Hybrydy śpiewała piosenki Edith Piaf, a na wakacje wyruszała swoim rozklekotanym, kilkunastoletnim samochodem do Francji. Spała na najtańszych polach namiotowych, by zaoszczędzone pieniądze wydać na zwiedzanie zamków nad Loarą, gotyckich kościołów czy zamków Katarów na szczytach Pirenejów. To właśnie na bazie swoich wielu podróży napisała pracę licencjacką pt. "Nauczanie kultury. Francuskie zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco w nauczaniu francuskiego jako języka obcego".

Pomysł założenia własnej szkoły językowej zrodził się po doświadczeniach zdobytych w pracy jako lektor w innych placówkach tego typu. Okazało się, że Dorota ma świetny kontakt ze słuchaczami - zajęcia przez nią prowadzone były ciekawe, zabawne i profesjonalne, co szybko docenili słuchacze. Klienci biznesowi natomiast zwracali uwagę na jej zaangażowanie, nieszablonowe podejście do nauczania oraz znajomość nie tylko języka ale i kultury Francji.

To właśnie dzięki pozytywnym opiniom słuchaczy Dorota zdecydowała się na założenie szkoły francuskiego innej niż wszystkie istniejące na rynku. Nieprzypadkowa jest też nazwa - Centrum Języka Francuskiego. Jest to miejsce gdzie oprócz kursu językowego można przyjść na cotygodniowe pokazy filmów francuskojęzycznych, spotkanie z ciekawym Francuzem czy wypożyczyć książkę w języku Moliera.

Przy zakładaniu szkoły przydatne okazało się wykształcenie zdobyte na dodatkowych studiach we Francji - Master 2 Ingénierie de la formation, na wydziale Centre de Lingusitique Appliquée de Besançon, przy Uniwersytecie we Franche-Comté. Renomowany wydział, kształcący dyrektorów placówek oświatowych na całym świecie dostarczył niezbędnych narzędzi do kierowania szkołą, a plan wdrażania jakości w Centrum VOILA, stanowił prace końcową obronioną na ocenę «très bien».

Prywatnie Dorota wciąż jest zafascynowana piosenką francuską - zarówno tą klasyczną (Edith Piaf, Joe Dassin czy Charles Aznavour) jak również współczesną. To że nie śpiewa już jak dawniej w Hybrydach, wcale nie znaczy, że nie zaśpiewa kiedyś piosenek Garou czy Nataschy St.Pier dla swoich studentów. Wtajemniczeni twierdzą, że to tylko kwestia czasu, gdyż nie potrafi rozdzielić zamiłowania do języka od zamiłowania do kultury Francji.