Newsletter
Informacje o promocjach, ciekawych wydarzeniach związanych z kulturą Francji i frankofonii. Wystarczy wpisac swój adres e-mail powyżej!

Komiksy

Dlaczego Francuzi (i inni Frankofonii) tak bardzo lubią komiks?

Oto co na ten temat mówią w Internecie:

 • Lubię komiks, bo można się identyfikować z bohaterami.
 • Lubię komiks, bo pozwala marzyć, a trzeba marzyć ciągle i ciągle...
 • Lubię komiks, ponieważ w Brukseli (,) rodzimy się w nim.
 • Lubię komiks, ponieważ opowiada historię za pomocą szyfru (zasady) przedstawiania, który się rozwija w przestrzeni.
 • Lubię komiksy, bo można zrobić wszystko od razu, nie ma granic.
 • Lubię komiks za jego różnorodność, ponieważ rozwija się jego rodzaj, forma i format/rozmiar/wymiar.
 • Lubię komiksy za ich scenariusze, rysunki, kolory, rozmiar, czarno-białe etc etc.
 • Lubię komiks za jego zdolność dopasowania do szybkiego opisu.
 • Lubię komiks za to, że mnie bawi.
 • W komiksach lubię ten odwieczny tekturowy format o 44 kartkach.
 • W komiksach lubię, kiedy śmieszny rysunek znajduje się w dobrym miejscu.
 • W komiksach lubię odkrywać ciągle nowe rzeczy.
 • W komiksach lubię to, że zezwalają na przekroczenie barier i lubię ich seryjność. Lubię to, że nie mają końca, abyśmy mieli wrażenie, że angażujemy się w historię, której końca nie widać.
 • W komiksach lubię opowiadać historie.
 • W komiksach lubię: humor, napięcie, przyciągające postaci, zabawne rysunki, rytm...
 • W komiksach lubię to, że: są piękne, śmieszne, sexy, epiczne...

Istnieją różnego rodzaju komiksy: biograficzne, epickie, fantastyczne, historyczne, humorystyczne, filozoficzne, kryminalne, polityczne, o życiu codziennym, etc., etc.

Całe bogactwo komiksów zawiera się w połączeniu tekstu i rysunku.

Komiks można czytać na tysiąc sposobów: zwracając uwagę tylko na treść lub odwrotnie, oglądając jedynie rysunki, przechodząc od jednego do drugiego...

Poświęćcie więc czas, aby się przyjrzeć jak rysunek wspiera tekst i na odwrót. Umiejcie docenić linię pędzelka, mazaka czy ołówka. Zasmakujcie w kolorze lub tonacji czarno-białej. Spójrzcie jak tekst, drukowany lub napisany ręcznie, jest wstawiony w chmurkę lub ramkę...

Niektórzy mówią, że komiks zabija wyobraźnię przez obrazki... Wręcz przeciwnie, rysunek stanowi jego bogactwo. Komiks jest sztuką... Zwany jest nawet czasami dziewiątą muzą!

A oto alfabet najbardziej znanych komiksów francuskojęzycznych (oczywiście niekompletnych, tak wiele ich jest na rynku)

 • Astérix
  René Goscinny & Albert Uderzo
  www.asterix.tm.fr
  Przygody mieszkańców małej galicyjskiej wioski pod okupacją rzymską, która stawia opór władzy Juliusza Cezara za pomocą magicznego napoju sporządzonego przez druida i dającego nadludzką siłę. Światowy sukces tego komiksu zawdzięcza się z jednej strony dobremu scenariuszowi Gościnnego i rysunkom (bardzo udokumentowanym) Uderzo. Komiks można czytać na kilku poziomach. Przy tworzeniu serii, Gościnny i Uderzo bawili się wprowadzając do ilustracji liczne aluzje, wizualne lub werbalne, do znanych osób czy wydarzeń... jak i gry słowne, którymi nafaszerowane są dialogi i nazwy bohaterów.
 • Boule et Bill
  Jean Roba
  www.bouleetbill.com
  Boule jest małym chłopcem, panem jak i przyjacielem Bill'ego, swego psa, koker-spaniela, który nie rozmawia z ludźmi (mimo, że mogą go zrozumieć), ale może porozumiewać się z innymi zwierzętami, szczególnie ze swoją najlepszą przyjaciółką Karoliną, zielonym żółwiem. Jest bardzo sprytny gdy chodzi o jedzenie. Lubi spać i wskakiwać na kanapę, ale nie cierpi się kąpać, co jest źródłem regularnie powtarzających się zabawnych sytuacji. Jego długie uszy, którymi może poruszać wedle uznania, są również pretekstem różnym gagów.
 • Cédric
  Laudec & Patrick Cauvin
  www.cedric.kidcomics.com/fr
  Cédric jest ośmioletnim, figlarnym chłopcem, niezbyt pilnym w nauce i mającym złe oceny w szkole. Mieszka ze swoimi rodzicami i dziadkiem (ze strony mamy), emerytem i wdowcem, który nie dogaduje się z ojcem Cédric'a. Życie Cédric'a się zmienia, gdy w szkole pojawia się nowa uczennica. Jest Chinką i nazywa się Chen. Cédric szybko się w niej zakochuje. Próbuje jej wyznać swoje uczucia, ale nigdy mu się to nie udaje. Jego rywalem jest Nicolas d'Aulnay des Charentes du Ventou, który pochodzi z bardzo bogatej rodziny. Najlepszy przyjaciel Cédric'a, Christan, jest zawsze gotów towarzyszyć mu w zabawie.
 • Le Chat
  Philippe Geluck
  www.geluck.com
  Ten antybohater to szary kot, o ostrych uszach i wielkim nosie. Chodzi na dwóch łapach, ubiera się jak człowiek, zachowuje się typowo 'po ludzku' (chodzi do restauracji, prowadzi samochód...) i mówi bezpośrednio do czytelnika. Jego poczucie humoru bazuje na dość wyszukanej grze słów, surrealizmie i parodii niektórych rycin...
 • Les Formidables Aventures de Lapinot
  Lewis Trondheim
  fr.wikipedia.org/wiki/Lapinot
  Lapinot z pewnością nie jest zwykłym królikiem. Mówi i zmienia się wraz z otoczeniem, innym w każdej części komiksu. Razem z Lapinot przechodzimy od kryminału, przez western i fantastykę, do komedii !
 • Gaston Lagaffe
  André Franquin
  www.gastonlagaffe.com
  Gaston jest pracownikiem biura zajmującego się sortowaniem listów. Jest wyjątkowo niezdarnym i mało uznanym wynalazcą. W ten sposób, każdego tygodnia popełnia wiele gaf...
 • Iznogoud
  René Goscinny & Jean Tabary www.goscinny.net
  Legenda mówi, że w Bagdadzie Wspaniałym, wielki i wyjątkowo nieżyczliwy wezyr o imieniu Iznogoud, żywi ambicje, aby wydrzeć tron zrąk kalifa Haroun El Poussah. I stąd pochodzi jego ulubione, wciąż powracające powiedzenie: 'Chcę być kalifem w miejsce kalifa.' Wspierany przez Dilat Laraht, Iznogoud podejmuje najróżniejsze i najbardziej szalone próby zdobycia swego celu. Oczywiście na próżno! Wariacka wersja w stylu 'Baśni z tysiąca i jednej nocy' !
 • Jojo
  André Geerts
  jojo.kidcomics.com
  Mały, uroczy człowieczek w niesamowitej, zielonej czapce z daszkiem, który nazywa się Jojo, mieszka z mamą, pełną czułości, dającą energiczne rady i robiącą przepyszne naleśniki. Jego najlepszy kumpel, Gros-Luois, mieszka obok. Życie obydwu chłopców mija spokojnie, dzieląc się na czas szkoły, wizyt u lekarza, kar w ostatniej chwili uniknionych i kłótni, które nigdy nie trwają długo.
 • Kid Paddle
  Midam
  www.kidpaddle.com
  Wiecie jak schwytać Blork'a? Wykorzystać najlepiej kopię 2000? Co dzieje się z pieniędzmi wsuniętymi do dziurki zjadacza kasy? Kid Paddle odpowie na te wszystkie, ważne pytania egzystencjonalne w czasach, gdy gry video, komputery i inne CD-ROMy rządzą wolnym czasem dzieci ... i dorosłych.
 • Lanfeust de Troy
  Christophe Arleston & Didier Tarquin
  www.lanfeust.com/Lanfeust
  Lanfeust, uczeń kowalstwa, żyjąc w magicznym świecie Troy'i decyduje się wyruszyć na poszukiwania, po tym jak odkrył, iż posiada nieprzeciętną moc... Ta seria to największy francuski sukces w stylu 'Heroic fantasy'.
 • Largo Winch
  Jean Van Hamme & Philippe Francq
  www.largowinch.com
  Largo Winch dziedziczy w wieku 26 lat majątek w wysokości 10 miliardów dolarów. Czy ten buntownik, kobieciarz, awanturnik i antykonformista pozostanie uczciwy stojąc na czele tak wielkiego imperium?
 • Léo Loden
  Arleston & Carr're
  leoloden.free.fr
  Dawny komisarz policji, Léo Loden został zdymisjonowany na skutek pewnych niejasności. Został prywatnym detektywem i prowadzi własne sprawy wspólnie ze swoim wujem, Luis-Ulysse Loco, dawnym marynarzem z tendencją do picia, którego trudno jest się pozbyć. Léo mieszka z dziewczyną, Marl'ne Soral, która jest inspektorem policji. Pierwsze części dotyczą Marsylii lub jej rejonu i odnoszą się do miejsc, wydarzeń i osób z jej otoczenia.
 • Léonard
  Turk & deGroot
  leonard.bd.free.fr
  Léonard jest geniuszem 'touché-'-tout', który codziennie pracuje (także w niedziele i święta) 24 godziny na dobę. Dzieli się z nami swoimi najdziwaczniejszymi wynalazkami i doświadczeniami, które często kończą się katastrofą, również dla jego ucznia, a przez to i ofiary.
 • Lucky Luke
  Morris et Goscinny
  www.lucky-luke.com
  Lucky Luke to samotny kowboj, który przemierza Dziki Zachód. Spotyka tam znanych ludzi (Jesse James, Calamity Jane, Billy the Kid, Sarah Bernhardt...). Lucky Luke jest człowiekiem wypełniającym misje nie do wykonania, obrońcą ubogich, wdów i sierot, idealnym bohaterem! Jego koń, Jolly Jumper, jest pierwszorzędnym kompanem dla tego ''poor lonesome cowboy''. Bracia Dalton stają mu nieustannie na drodze, których on nieustannie ściga, aby oddać w ręce sprawiedliwości. Inna postać z tej serii to Rantanplan, najgłupszy pies na dalekim zachodzie ! Lucky Luke, razem z Asterix'em i Tintin'em, jest najbardziej znaną postacią w historii komiksu...
 • Marsupilami
  André Franquin
  www.marsupilami.com
  Marsupilami jest postacią w stylu 'marsupial', żółtą, obdarzoną siłą Herkulesa i przydługim (przydużym) choć bardzo użytecznym ogonem, jego fantazja fascynuje jak i rozbawia.
 • Le Petit Spirou
  Tome & Janry
  lepetitspirou.free.fr
  Przypuszczając, że był w dzieciństwie Spirou i odcinając się jednocześnie od niego dzięki swemu prowokacyjnemu charakterowi, 'Mały' Spirou nosi, tak jak wszyscy członkowie jego rodziny, czerwone ubrania, przypominające lokajczyka. Ta seria z humorem przywołuje tabu częściowo związane z dzieciństwem...
 • Quick et Flupke
  Hergé
  fr.wikipedia.org/wiki/Quick_et_Flupke
  Quick i Flupke to dzieci z ulicy Brukselskiej, które lubią konstruować różnego rodzaju maszyny, tak nieużyteczne jak niebezpieczne, np. samoloty na kółkach czy szybowce. Jest to przyczyną pewnych kłopotów z rodzicami i policją, a zwłaszcza agentem 15.
 • Smerfy
  Peyo
  fr.wikipedia.org/wiki/Les_Schtroumpfs
  Te miłe, niebieskie skrzaty z dużymi, białymi czapkami są do siebie podobne, choć każdy ma swój charakter. Mówią w dziwnym języku, w którym większość słów została zastąpiona przez "smerf" albo "smerfować". Pod wpływem wielkiego Papy Smerfa (ubranego w czerwień), ten sympatyczny, mały ludek organizuje sobie życie i walczy z ohydnym czarodziejem Gargamelem i jego kotem Klakierem, którzy marzą tylko o tym, aby ich zniszczyć.
 • Spirou et Fantasio
  André Franquin
  http://www.bdcouvertes.com/spirou
  Spirou i Fantasio są reporterami. Towarzyszy im często oswojona przez Spirou wiewiórka Spip. Ich przygody prowadzą do spotkania z różnymi gangsterami, dyktaturami i innymi szalonymi mędrcami. Ta seria miesza humor , science-fiction i fantastykę.
 • Tintin
  Hergé
  fr.wikipedia.org/wiki/Tintin
  Tintin jest młodym, belgijskim reporterem i globtroterem. Podczas jego przygód towarzyszy mu Miluś, jego wierny pies. W ciągu całej historii pojawiają się takie różne postaci jak kapitan Baryłka, niekompetentni detektywi Tajniak i Jawniak, profesor Słonecznik, Bianca Castafiore...
 • Thorgal
  Rosinski & Van Hamme
  www.thorgal.com
  Thorgal, jedyny uratowany z rozbitego na ziemi statku kosmicznego, został przyjęty przez Wikingów. Ta seria umiejętnie miesza przygodę, fantastykę i scence-fiction...
 • XIII
  Vance & Van Hamme
  www.treize.com
  Pewien mężczyzna bez imienia, przeszłości, wspomnień znajduje się w nieznanym mu miejscu. Jedyną wskazówką do odkrycia swojej tożsamości jest wytatuowana liczba XIII. Jego sytuacja jest o tyle niefortunna, że śledzi go pewna banda morderców. W dodatku odkrywa, że interesują się nim wysoko postawione osobistości cywilne i wojskowe. Ta opowieść szpiegowska ciągnie się przez kolejne części a informacje dotyczące przeszłości bohatera pojawiają się stopniowo...
 • Yoko Tsuno
  Roger Leloup
  www.yokotsuno.com
  Ładna Japonka, fan elektroniki, pozaziemski lud mieszkający od wieków pod Ziemią i przygody policjanta, zarówno tajemnicze jak fantastyczne...

A oto mój własny wybór komiksów z pewnością mniej znanych, ale o niepodważalnym bogactwie:

 • Na wstępie chylę czoła ku Manu Larcenet! Z humorem i dogłębnie przedstawia w swej serii "Zwyczajna walka" zwykłe życie pewnego człowieka, który zadaje sobie zwykłe pytania, a to wszystko wspomagają proste i przyjemne ilustracje. Druga, nie do pominięcia seria, zatytułowana "Powrót na Ziemię", opisuje życie młodej pary, która postanowiła przenieść się z miasta na wieś... i wciąż z tym zwiewnym humorem, który sprawia, że wszystko jest zabawne...
  Strona oficjalna: www.manularcenet.com
 • Lewis Trondheim, o którym wspomniano przy okazji Les Formidables Aventures de Lapinot, również zasługuje na owacje za serię Małe nic a zwłaszcza za przewyborne Mniej więcej. Komiks ten, jak sama nazwa wskazuje, opowiada o niczym, czyli jednocześnie o wszystkim...
  Strona oficjalna: www.lewistrondheim.com
 • Niedawne odkrycie: Guy Delisle, który w PyongyangKronikach birmańskich, sporządza portret tego mało znanego kraju, relacjonując po prostu swoje codzienne przeżycia na miejscu... Odkrycie naprawdę warte zachodu!
  Strona oficjalna: www.guydelisle.com
 • Ostatni pokłon (na razie, gdyż zostało jeszcze tyle do powiedzenia!) w kierunku Rabaté, a zwłaszcza jego komiksu Ibicus o pięknych, dość niesamowitych ilustracjach, perfekcyjnie ukazujących historię Siméon'a Ivanovitch'a Nevzorov'a, w czasach rosyjskiej rewolucji...
  Brak oficjalnej strony, ale dobra prezentacja na: www.sceneario.com/bd_4728_ibicus.html